Blog > Komentarze do wpisu

Cała prawda o dietach detoksZachwalane jako prosta droga do pozbycia się szkodliwych toksyn i zrzucenia zbędnych kilogramów diety detoks stają się coraz modniejsze. Gwiazdy Hollywood robią to przed każdym „czerwonym dywanem” sprawiając, że myślimy, iż jest to najlepszy sposób na osiągnięcie wymarzonej sylwetki.

Dietetycy uważają, że nie są one ani nam potrzebne ani nie udowodniono, że faktycznie działają. Według ekspertów nie ma żadnych podstaw w biologii, które potwierdzałyby iż potrzebujemy szybszego odtruwania, ponieważ mamy własny system w organizmie, który dba o to by wszystkie toksyny zostały wydalone.

Diety detoks powodują ekstremalne zrzucenie wagi i są oparte na koncepcji, że nasze ciało potrzebuje wsparcia by usunąć niepożądane toksyny, które dostarczamy do naszego organizmy poprzez jedzenie i życie w zanieczyszczonym środowisku. Teoria zakłada,  że kiedy nasze ciało jest pozbawione toksyn funkcjonujemy dużo lepiej, co wspomaga nasz metabolizm i sprawia, że tracimy kilka kilogramów więcej.

Istnieje bardzo wiele rodzajów diet opartych na detoksie, większość skupia się na dostarczeniu naszemu organizmu bardzo niewielu kalorii pochodzących z owoców, warzyw, wody i wspomagających suplementów. Niektóre polecają zioła, tabletki, lewatywy i inne środki wpływające na działanie okrężnicy.

Czy diety detoks naprawdę działają?

Tak i nie. Przykładem może być tutaj Beyonce, która do roli w filmie „Dreamgirls” piła tylko wodę zmieszaną z syropem klonowym, sokiem  z cytryny i pieprzem cayenne , dzięki czemu zrzuciła około 9 kg, ale już po premierze filmu spotkał ją efekt jojo.  Jeśli za działanie uznać bardzo szybki spadek wagi to faktycznie możemy uznać, że działają. Jednak sam spadek nie trwa długo, bo gdy skończymy naszą „głodówkę” waga bardzo szybko wróci do punktu początkowego, a nawet go przekroczy. Z kolei trwania na takiej „głodówce” może prowadzić do silnych niedoborów w naszym organizmie, a co za tym idzie różnych chorób i wyczerpania. Do tego najpierw zaczynamy tracić nasze mięśnie, a nie tłuszcz !

W dodatku większość ludzi czuje się bardzo źle na detoksie, nie mają energii, zmniejsza się poziom cukru, pojawia się zmęczenie, odczuwają bóle mięśni czy zawroty głowy.  Poza tym „wyręczanie” naszych organów ze swojej pracy powoduje, że nasze organy zaczynają coraz gorzej funkcjonować.

Czy wszystkie diety detoks są niekorzystne dla naszego zdrowia?

Nie, jest także możliwość skorzystania z diety detoks w mądry sposób. Wystarczy, że spojrzymy na nie jako drogę do spożywania „czystego jedzenia” – jedzenia naturalnych produktów, nisko przetworzonych i najlepiej występujących jak najbliżej naszego domu. Taki dwu tygodniowy plan powinien zawierać duże ilości wody, świeżych owoców i warzyw, chude mięso, nisko tłuszczowe produkty mleczne i pełnoziarniste produkty oraz dostarczać około 1200-1600 kcal. Pozwoli to nam na stracenie 3 kg na tydzień. Taki plan nie jest tak restrykcyjny, nie powoduje uczucia głodu i może być stosowany przez dłuższy czas.

Lista najlepszych produktów detoks:
- zielone liściaste warzywa
- cytryny (cytrusy)
- rzeżucha
- zielona herbata
- brokuły
- ziarna sezamu
- kabaczki
- owoce (oprócz tych wysoko kalorycznych)

Pamiętajcie zamiast restrykcyjnej diety detoks warto postawić na zdrowszą dietę, zawierającą podstawowe składniki takie jak owoce, warzywa, pełne ziarna, nisko tłuszczowe produkty mleczne, chude białko i zdrowy tłuszcz roślinny, a do tego stosować aktywność fizyczną. Sukces murowany!poniedziałek, 18 marca 2013, monaana
Jeśli macie jakieś pytania albo chcecie rozpocząć współpracę, piszcie śmiało na dietetyk.m.przeslakowska@gmail.com :)

Polecane wpisy

Komentarze
2013/03/18 17:14:41
Dwutygodniowy detoks brzmi kusząco, i z chęcią się na niego skuszę! Napiszę jak wrażenia po 2 tyg