środa, 14 marca 2018

Przed Wami najprostsze i najsmaczniejsze brownie z...cukinii! Samo przygotowanie ciast to tylko kilka minut. Natomiast w jego składzie znajdziemy cenne witaminy z grupy B, witaminę A, C i K. Im młodsza, tym smaczniejsza, ale na ciasto nada się każda ;)

Na grafice poniżej możecie zobaczyć jakie inne cenne właściwości ma to warzywo.

9

A teraz czas na ciasto!

5838f24e97c9665b74fdbbc847330379

Składniki:

 • 300 g cukinii
 • 300 g mąki pszennej pełnoziarnistej
 • 3 łyżki kakao
 • 150 g ksylitolu
 • 3 jajka
 • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
 • 5 łyżek oleju
 • 10 orzechów włoskich
 • szczypta soli

Przygotowanie:

Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni i smarujemy formę odrobiną oleju. Do miski wsypujemy mąkę, kakao, proszek do pieczenia i sól. Wszystko dobrze mieszamy. Cukinię ścieramy na tarce o drobnych oczkach, siekamy orzechy. Jajka wbijamy do miski i miksujemy z ksylitolem na gładką masę, dodajemy olej, cukinię i orzechy. Dosypujemy suche składniki i mieszamy. Przelewamy do formy i pieczemy przez 50-60 minut.

Wartość odżywcza (100g):

 • Kalorie: 294 kcal
 • Białko: 7g
 • Węglowodany: 35g
 • Tłuszcz:14 g
 • Błonnik: 3g

 

Smacznego!

poniedziałek, 05 marca 2018
coconutmilk

Nazwy "Masło orzechowego" czy "mleko kokosowe" dla większości z nas są dosyć oczywiste, mimo to w kontekście nowych przepisów nazewnictwo tych produktów będzie musiało się zmienić. Dlaczego? Bo Unia Europejska uznała, że wprowadzają w błąd i czas to naprawić!

Według powszechnie obowiązujących przepisów, nazwy typu "masło", "mleko", "ser, "śmietana" itp. powinny charakteryzować tylko określone grupy produktów. Tymi produktami nie powinny być jednak produkty pochodzenia roślinnego, tak aby nie wprowadzać konsumenta w błąd, a producentom żywności nie otwierać furtki do nieuczciwych praktyk. W związku z czym przedstawiciele niemieckiego stworzyszenia Verband Sozialer Wettbewerb (Stowarzyszenie na rzecz Bezpieczeństwa Gospodarczego) wystąpili z wnioskiem o zakazanie stosowania nazw wskazujących na produkty pochodzenia zwierzęcego przez producentów żywności roślinnej.

Trybunał Sprawiedliwości UE przychylił się do wniosku i ogłosił, że wymienione wcześniej nazwy powinny być stosowane tylko dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Co to dla nas oznacza? Tylko tyle albo aż tyle, że z półek sklepowych znikną wszystkie "masła orzechowego", czy "mleka kokosowe". Wyjątkowo potraktowane będą tylko produkty, które na rynku są dłużej niż 30 lat. Jak sami kojarzycie raczej 3 dekady tematu rynek w tym temacie nie szalał, więc raczej niewiele produktów uda się pod to załapać.
 
Co ciekawe, polskie Ministerstwo Rolnictwa wystąpiło do UE o złagodzenie podejścia w tej kwestii. Prośba ta nie została jednak uwzględniona i tak samo jak wszędzie, omawiane nazwy zostaną zarezerwowane tylko dla produktów zwierzęcych. Natomiast nie ma co się martwić, znając kreatywność polskich producentów, na pewno pojawią się ciekawe propozycje.

Obserwujcie półki! ;)

 

piątek, 23 lutego 2018

 woman1006100_960_7203

W dniu dzisiejszym obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Leczenie tej choroby może się nam kojarzyć głównie z wizytą u psychiatry i antydepresantami. Czy zatem odpowiednio dobrana dieta może jakoś przyczynić się do szybszego wyleczenia? Oczywiście, że tak, wystarczy tylko wiedzieć na co zwrócić uwagę i ten temat zamierzam Wam przybliżyć.

Depresja - najczęstsza choroba ludzkości

Nie wiem, czy zdajecie sobie z tego sprawę, ale depresja jest jedną z najczęstszych chorób na świecie występujących wśród osób dorosłych. Szacuje się, że nawet 1/10 dorosłych cierpi na tę chorobę, a dwukrotnie częściej zapadają na nią kobiety. Co więcej, pojawiają się szacunki, że do 2020 roku zajmie ona niezaszczytne drugie miejsce wśród wszystkich chorób, które powodują niepełnosprawność. Nieleczona depresja może zakończyć się samobójstwem. W tej chwili 15% przypadków kończy się tym czynem. Warto wspomnieć również to, że nawet połowa osób pozostaje niezdiagnozowana!

Objawy depresji

Do najczęstszych objawów należą m.in. zwiększone uczucie smutku i niepokoju, obniżenie nastroju, zmniejszenie lub zanik zainteresowania przyjemnościami, brak apetytu, zmiany masy ciała, zaburzenia snu, a także obniżona koncentracja i niezdolność skupienia się na niczym. Chory traci radość z życia, nie ma ochoty na podejmowanie żadnych działań, ogranicza swoją aktywność i zaszywa się w domu. Wydaje się jakby na niczym mu nie zależało, a jego życie traciło sens.

Mam depresję i co dalej?

Przede wszystkim należy udać się do psychiatry. Jeśli wymienione wyżej objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, warto skonsultować się ze specjalistą, który wskaże nam właściwą drogę postępowania. Natomiast, jeśli nasilenie objawów jest dosyć intensywne, lepiej zrobić to od razu. W przypadku, gdy objawy utrzymują się 2-3 dni, ale pojawiają się regularnie, również należy zgłosić się do lekarza.

W trakcie dokładnego badania psychiatrycznego i wywiadu lekarz ustali dalsze postępowanie. Stwierdzi także czy współwystępują inne zaburzenia psychiczne, np. lękowe. Oceni czy zasadne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych i wykluczy inne choroby wpływające na stan psychiczny (np. choroby tarczycy).

Celem leczenia depresji jest wyeliminowanie objawów i przywrócenie do stanu sprzed choroby, a także zapobieganie nawrotem. Sama metoda leczenia zależy od stanu pacjenta, jak i jego preferencji. Kluczowa jest także edukacja w zakresie choroby samego pacjenta, jak i jego rodziny. Wsparcie bliskich jest w tym okresie bardzo ważne. Niemniej istotne jest regularne przyjmowanie leków i cierpliwe czekanie na ich działanie, gdyż nie jest ono natychmiastowe. Najlepiej, gdy leczenie skupia się na kompleksowym podejściu do depresji, czyli zarówno farmakologicznym, psychoterapii, edukacji i odpowiednim żywieniu.

worriedgirl413690_960_720

Dieta w depresji

Obecne badania sugerują, że współczesna dieta społeczeństwa przyczynia się do wzrostu zachorowań na depresję ze względu na wysokie spożycie cukru i nasyconych kwasów tłuszczowych, a zwłaszcza w konfiguracji trans. Dodatkowo coraz powszechniej występująca otyłość podwyższa ryzyko wystąpienia depresji lub jej objawów aż o 50-150%! Badania pokazują jednak, że utrata masy ciała znaczą wpływa na zanik symptomów depresji u osób z otyłością, dlatego pierwszym krokiem w interwencji żywieniowej powinno być dopasowanie podaży energii do całkowitego zapotrzebowania i redukcja nadprogramowych kilogramów.

Kolejnym krokiem jest skupienie się na dostarczeniu odpowiednich składników odżywczych, tak aby wspomóc proces leczenia. Do tych składników należą: kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy, witamina B12, pozostałe witaminy z grupy B i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K), cynk i tryptofan.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Niedostateczna podaż kwasów tłuszczowych omega-3 ma wpływ zarówno na powstanie depresji, jak i jej przebieg. Jedna z teorii sugeruje, że kwas eikozapentaeonowy (EPA), należący do grupy kwasów tłuszczowych omega-3, jest prekursorem związków ważnych dla prawidłowego działania mózgu. Dodatkowo badania sugerują, że spadek spożycia ryb i innych produktów zawierających te kwasy, ma znaczny wpływ na wzrost zachorowań na depresję. Niektórzy autorzy wskazują, że suplementacja kwasami omega-3 może przynieść wiele korzyści w walce z tą chorobą, co potwierdzają badania - podawanie kobietom z depresją kwasów omega-3 dało lepszy efekt leczniczy niż placebo. Natomiast dalej potrzeba długoterminowych badań, aby potwierdzić tę zależność.

Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdziemy w: rybach morskich, olejach roślinnych (zwłaszcza olej rzepakowy, lniany, sojowy), orzechach i migdałach

Kwas foliowy

W badaniach zaobserwowano, że pacjenci cierpiący na depresję charakteryzowali się niskim poziomem tego związku w krwinkach czerwonych i osoczu krwi. Dodatkowo zbyt niski poziom kwasu foliowego w organizmie ogranicza skuteczność farmakoterapii. W badaniach wykazano, że dostarczanie 0,8mg kwasu foliowego na dobę znosiło objawy depresji.

Kwas foliowy znajdziemy w: soi, szpinaku, szparagach, bobie, brukselce, brokułach, pomarańczy, bananach, jabłku, otrębach pszennych, chlebie razowym, jajach

Witamina B12

W przypadku witaminy B12 odnotowano taką samą sytuację, jak w przypadku kwasu foliowego. Osoby z depresją miały dużo niższy poziom witaminy B12 we krwi. Pojawiły się również badania, w trakcie których obserwowano konkretne przypadki, którym włączono do suplementacji tę witaminę. Zauważono, że wzrastała u nich wrażliwość na leki antydepresyjne, czyli ich działanie było bardziej skuteczne. W badaniu wraz z lekami podawano 1000mg witaminy B12, z tymże stosowano ją razem z kwasem foliowym, a następnie obniżono do 500mg i 200mg. Mimo wszystko istnieje dalsza potrzeba zbadania wpływu tej witaminy na leczenie depresji. 

Warto pamiętać, że witamina B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego w przypadku wegan ciężko o zapewnienie jej prawidłowej podaży.

Witaminę B12 znajdziemy w: rybach, wątróbce, wołowinie, cielęcinie, jajach, mleku i produktach mlecznych, grzybach

Inne witaminy z grupy B i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Badania wskazują, że zapewnienie odpowiedniej podaży witaminy z grupy B i witamin A, D, E, K wpływa na złagodzenie symptomów choroby, czyli poprawia nastrój. Dodatkowo w przypadku witaminy D istnieją silne przesłanki, że działa ona prewencyjnie i terapeutyczne.

Witaminy z grupy B znajdziemy w: produktach zbożowych, kaszy gryczanej, roślinach strączkowych, nasionach dyni, płatkach owsianych, jajach, mleku i produktach mlecznych
Witaminę A znajdziemy w: marchwi, słodkich ziemniakach, dyni, morelach, papryce, wątróbce, jarmużu, szpinaku
Witaminę D znajdziemy w: rybach morskich, mleku i produktach mlecznych, jajach
Witaminę E znajdziemy w: olejach roślinnych, zwłaszcza w sojowym, kukurydzianych, słonecznikowym, z orzechów
Witaminę K znajdziemy w: brokułach, rzepie, szpinaku, ogórkach, awokado, sałacie, żółtym serze, oleju sojowym, kapuście

Cynk

Cynk ma szczególne znaczenie w przypadku prawidłowego funkcjonowania centralnego układu nerwowego i układu immunologicznego. Zauważono, że ma on silny wpływ na redukcję objawów depresji w sytuacji, gdy równolegle stosowane są leki antydepresyjne. Mimo wszystko potrzeba jeszcze kolejnych badań, aby stwierdzić jego skuteczność.

Cynk znajdziemy w: wołowinie, wieprzowinie, zarodkach pszennych, pestkach dyni, kakao, kaszy gryczanej, migdałach, płatkach owsianych, chlebie żytnim, gorzkiej czekoladzie, jajach, pestkach słonecznika

Tryptofan

Tryptofan to aminokwas, który jest prekursorem serotoniny, czyli hormonu zwanego potocznie hormonem szczęścia. Jego obniżony poziom w organizmie może prowadzić do zaburzeń produkcji serotoniny, a zatem wpływać na obniżony nastrój. Nie ma jednak odpowiednio przeprowadzonych badań, by potwierdzić czy suplementacja byłaby uzasadniona. Lepiej dostarczać go wraz z naturalnymi produktami.

Tryptofan znajdziemy w: bananach, jajach, owocach morza.

Podsumowanie

Podsumowując, depresja to trudna choroba, którą leczyć należy jak najszybciej. Prawidłowe żywienie i odpowiednia podaż składników odżywczych wpływają na większą skuteczność leczenia depresji, a także mogą przeciwdziałać jej wystąpienia. Kluczowe jest zapewnienie kompleksowego leczenia, które uwzględnia leczenie farmakologiczne, psychoterapię, edukację, odpowiednie żywienie, a także wsparcie najbliższych.

 Źródła:

 • Blanco C., Okuda M., Markowitz J.C., et al., The epidemiology of chronic major depressive disorder and dysthymic disorder, results from the Natiolanl Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions., J Clins Psychiatry, 2010, 71, 12, 1645-1656
 • Harbottle L., Schonfeld N., Nutrition and depression: review of the evidence., J Ment Health, 2008, 17, 6, 576-587
 • Lakhan S.E., Vieira K.F., Nutritional therapies for mental disorders., Nutr J, 2008, 7, 2
 • Majkutewicz P., Tyszko P., Okręglicka K., Leczenie żywieniowe w depresji, Farm Med Prim Care Review, 2014, 16,1, 48-50
 • Perzyński A., Poziom funkcjonowania i rozpoznania stawiane przez psychiatrów u pacjentów kierowanych do poradni zdrowia psychicznego przez lekarzy rodzinnych, Farm Med Prim Care Review, 2013, 15, 3, 368-369
 • Roberts S.H., Bedson E., Hughes D.A., et al., Folate Augmentation of Treatment - Evaluation for Depression (FolATED): protocol of a randomized controlled trial., BMC Psychiatry, 20017, 7, 65

 

wtorek, 20 lutego 2018

 soymilk2263942_960_720

Obracając się w środowisku osób, które regularnie ćwiczą, coraz częściej spotykam się z komentarzami, że mężczyźni nie powinni jeść soi. Soja swoją złą reputację zawdzięcza izoflawonom sojowym przypominającym żeńskie hormony - estrogeny. Czy faktycznie mężczyźni powinni unikać soi?

Czym jest soja?

Soja to roślina strączkowa, która pochodzi z Chin, ale obecnie częściej uprawia się w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Znana jest z tego, że jako dobre źródło białka, jest masowo wykorzystywana do produkcji wielu produktów żywnościowych, w tym wegańskich i wegetariańskich. W formie nieprzetworzonej jest źródłem kwasów tłuszczowych i witamin z grupy B. Jednak to właśnie znajdujące się w niej fitoestrogeny (genisteiny i dadzeina) budzą największe zainteresowanie. Związki te oddziałują z receptorami dla estrogenów, ale nie w taki sam sposób, jak estrogeny, a odpowiedź komórki na te związki jest zawsze dużo słabsza.

Czy mężczyźni powinni więc uważać na soję?

Zanim odpowiem na to pytanie, przedstawię Wam kilka badań.

W 2005 roku zbadano zdrowych mężczyzn, którzy podzielono na grupy i przez 57 dni podawano białko sojowe z różną zawartością izoflawonów (zmniejszoną - około 1,64 mg i zwiększoną - około 61,7 mg). Zauważono, że zawartość izoflawonów nie miała znaczenia. Po zakończeniu badania u wszystkich mężczyzn odnotowano obniżenie poziomu testosteronu oraz brak znaczącego wpływu na inne hormony.

W 2007 roku przeprowadzono badanie z udziałem zdrowych, młodych mężczyzn. Podawano im codziennie białko sojowe. Wkrótce zaobserwowano, że już 56g dziennie powodowało obniżenie poziomu testosteronu o 19%. Efekt ten nie był jednak stały. Już po dwóch tygodniach od wykluczenia białka sojowego z diety badanych mężczyzn, poziom testosteronu powrócił do normy.

W 2008 roku opisano przypadek 60-letniego mężczyzny, u którego zaczęła rozwijać się ginekomastia (powiększenie się sutka u mężczyzny, w wyniku rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej), pojawiły się problemy z gospodarką hormonalną i popędem seksualnym. Po długich obserwacjach zauważono, że przyczyną wspomnianych dolegliwości było wypijanie 3l mleka sojowego dziennie.

W 2011 roku przytoczono przykład 19-letniego mężczyzny, który odżywiał się wyłącznie soją i produktami na niej bazującymi. Dodatkowo cierpiał on na cukrzycę typu 1. Zauważono u niego takie same problemy z gospodarką hormonalną i popędem seksualnym, jak w przypadku 60-letniego mężczyzny. Spożywali też oni zbliżoną ilość fitoestrogenów dziennie (360mg).

Badania wyglądają więc dosyć niekorzystnie. Zwróćmy jednak uwagę, że w większości przypadków badani spożywali produkty sojowe codziennie i to w dużych ilościach. W badaniach na myszach i szczurach stosuje się nieproporcjonalnie większe ilości (nierealne do dostarczenia w warunkach naturalnych), które mogą zniekształcać wyniki badań, warto więc traktować je z przymrużeniem oka. Aby wypowiedzieć się, czy mężczyźni powinni jeść soję, warto sprawdzić w jakich ilościach jest ona spożywana.

soybeans2039642_960_720

Jak wygląda spożycie izoflawonów sojowych w Europie?

Przeciętny Europejczyk spożywa śladowe ilości izoflawonów sojowych, co nie ma większego wpływu na jego zdrowie. Trochę inaczej wygląda sytuacja wśród wegan. Spożycie izoflawonów wśród tej grupy kształtuje się na poziomie 25-50 mg na dzień. Odnośnikiem mogą być tutaj Azjaci, u których spożycie kształtuje się na podobnym poziomie. Optymalne wartości ustalono natomiast na poziomie 50-100mg.

Czy wszystkie badania potwierdzają negatywny wpływ soi na męski organizm?

W latach 2010 i 2014 przeprowadzono dwie metaanalizy, w których przejrzano wyniki badań analizujących wpływ białka sojowego na męski organizm. W żadnym z nich nie stwierdzono żadnego wpływu soi na testosteron i globuliny wiążące hormony płciowe. W innych badań zauważono, że spożycie soi znacząco zmniejszało ryzyko wystąpienia raka prostoty i to aż o 30%. Co więcej autorzy potwierdzili korzystny wpływ soi także po zachorowaniu na wspomniany nowotwór.

Analizując więc badania "za" i "przeciw" spożywaniu soi przez mężczyzn, należy wysnuć wniosek, że wszystko zależy od częstotliwości i ilości spożywanej soi. Jeśli dieta będzie urozmaicona, a soja spożywana w umiarkowanych ilościach, to przekroczenie 100 mg izoflawonów sojowych dziennie wydaje się być raczej trudne do zrealizowania. Pamiętajmy też, że jednorazowe przekroczenie tej ilości nie daje efektu, jak w opisanych badaniach. Spożycie izoflawonów sojowych na wysokim poziomie musi utrzymywać się przez dłuższy czas!

Dla przykładu - w 100g kostka tofu zawiera 31 mg izoflawonów sojowych, mleko sojowe 8 mg, sos sojowy 1 mg.

chopsticks698495_960_720

Jeść czy nie jeść?

Podsumowując, najważniejszy jest złoty środek. Pojedynczo spożywane produkty sojowe na pewno nam nie zaszkodzą. Dopiero regularne dostarczanie większych ilości produktów sojowych powoduje negatywny wpływ na męski organizm, ale wpływ ten jest odwracalny. A zatem stosowanie się do sugerowanych norm, obserwowanie własnego organizmu i świadome wybieranie produktu zapewnią zachowanie zdrowia i odpowiedniej formy.

 

Źródła:

 • Dillingham B. L.,   McVeigh B. L., Lampe  J. W., Duncan A. M.,  Soy Protein Isolates of Varying Isoflavone Content Exert Minor Effects on Serum Reproductive Hormones in Healthy Young Men, The Journal of Nutrition, 2005; 135 (3):584–591
 • van Die M. D., Bone K. M., Williams S. G., Pirotta M. V., Soy and soy isoflavones in prostate cancer: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. BJU Int. 2014;113(5b), 119–130.
 • Goodin S, et al. Clinical and biological activity of soy protein powder supplementation in healthy male volunteers. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2007 Apr;16(4):829-833.
 • Hamilton-Reeves JM, Vazquez G, Duval SJ, Phipps WR, Kurzer MS, Messina MJ. Clinical studies show no effects of soy protein or isoflavones on reproductive hormones in men: results of a meta-analysis. Fertil Steril. 2010;94(3):997–1007.
 • Martinez J, Lewi JE. An unusual case of gynecomastia associated with soy product consumption. Endocr Pract. 2008;14(4):415–418.
 • Messina M, Messina V. The role of soy in vegetarian diets. Nutrients. 2010;2(8):855–888.
 • Siepmann T, Roofeh J, Kiefer FW, Edelson DG. Hypogonadism and erectile dysfunction associated with soy product consumption. Nutrition. 2011;27(7-8):859–862.
 • Yan L, Spitznagel EL. Soy consumption and prostate cancer risk in men: a revisit of a meta-analysis. Am J Clin Nutr. 2009;89(4):1155–63.
poniedziałek, 19 lutego 2018

Przyznam się Wam, że gotując często nie zwracam uwagi na ilości podane w przepisach. Widzę na przykład 40g mąki i intuicyjnie daję 4 łyżki. Ale czy zawsze się to sprawdza? Czy łyżka łyżce jest równa? Okazuje się, że niestety nie. Dlatego postanowiłam ułatwić Wam i sobie życie!

Przygotowałam więc plik do wydruku, który możecie powiesić w kuchni i korzystać z niego na co dzień. Oprócz wspomnianej wcześniej łyżki, przedstawiam Wam także łyżeczkę i szklankę. Wybrałam tylko kilka podstawowych produktów, ale myślę, że szybko się zorientujecie, które produkty będą ważyć podobnie. Dlaczego to istotne? Dlatego, że największym problemem osób, które próbują zrzucić parę kilogramów, są porcje. Bardzo często jemy więcej niż myślimy, że jemy.

W racjonalnym podejściu do odżywiania nie chodzi o to, by wykluczyć wszystkie "kaloryczne" produkty, ale o to by świadomie je sobie nakładać. Jeśli kontrolujemy wielkość porcji, to bez większego wysiłku jesteśmy w stanie kontrolować swoją masę ciała. Pamiętajcie, że wszystkie małe nawyki, choć pojedynczo mają niewielkie znaczenie, to gdy je zsumujemy są niezwykle istotne. Dlatego zmiany zaczynajmy zawsze od małych kroczków!

A jeśli po prostu lubicie gotować i chcecie rozszyfrować przepisy kulinarne, to też na pewno przyda Wam się  przelicznik miar kuchennych. Teraz wyjdą Wam wszystkie ciasta :D

PDF do pobrania tutaj. Pamiętajcie, by przy wydruku wybrać faktyczny rozmiar :)

piątek, 16 lutego 2018

fruit3048001_960_720

Dzisiaj przychodzę do Was z infografiką jak przechowywać owoce. Mam nadzieję, że ułatwię Wam trochę to zadanie i od tej pory nie będziecie się zastanawiać nad kwestią "w lodówce, czy nie w lodówce" :)  

Jeśli będziecie chcieli również wersję z warzywami, dajcie znać :)

Niżej możecie pobrać wersję PDF :)

Jak_przechowywa_owoce

Wersja PDF do pobrania tutaj. Przy drukowaniu wybieramy opcję "faktyczny rozmiar" :)

czwartek, 15 lutego 2018

fruit2305192_960_720

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi wynikającej z niewystarczającej produkcji insuliny lub jej nieprawidłowego działania. Może przyjmować różne postacie, ale to co je łączy to dieta oparta na kontrolowaniu indeksu glikemicznego spożywanych pokarmów, a zwłaszcza węglowodanów. Największa trudnością jest ograniczenie cukrów prostych, a zwłaszcza słodzenia. Stąd pojawia się potrzeba sięgania po bezpieczne zamienniki. Dlaczego jednak nie warto sięgać po fruktozę?

Czym jest fruktoza?

Fruktoza to cukier prosty, który możemy znaleźć przede wszystkim w owocach i miodzie. Jest też składową cukru (sacharozy) oraz syropu glukozowo-fruktozowego (kukurydzianego).  Można ją także dostać w czystej postaci. Charakteryzuje się dość niskim indeksem glikemicznym (17-20 w zależności od źródła). Wydawałoby się więc, że jest idealnym produktem dla cukrzyka. Obecne zalecenia wykluczają jednak jej stosowanie jako zamiennik cukru. W 2006 roku, po badaniach nad fruktozą i jej metabolizowaniem, American Diabetes Association zaprzestał polecania jej pacjentom chorym na cukrzycę. Dlaczego? Poszło o produkty, jakie powstają w wyniku jej metabolizowania. Warto wiedzieć, że fruktoza wykorzystywana przez organizm człowieka bez udziału insuliny. Ważne jest też to, że zamiast trafiać do krwiobiegu, trafia do wątroby. Tam rozkładana jest na glikogen, tłuszcze i kwas moczowy. Ten ostatni jest prowodyrem zmian zaleceń.

Wpływ fruktozy na organizm człowieka

Kwas moczowy, który przez długi czas utrzymuje się w organizmie na wysokim poziomie jest jednym z czynników ryzyka miażdżycy. A choroby układu krążenia bardzo często dotykają cukrzyków i lepiej im zapobiegać. Kluczowy jest też jej wpływ na zaburzenia gospodarki lipidowej - wzrasta poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi oraz gromadzenie się tłuszczu w wątrobie (niealkoholowe stłuszczenie wątroby). Dodatkowo wspomniany brak udziału insuliny powoduje brak produkcji leptyny. Leptyna to hormon odpowiadający za uczucie sytości, który gdy występuje w niskim stężeniu sprzyja niepohamowanemu apetytowi, zwłaszcza na słodkie i wysokoenergetyczne produkty. Mówiąc wprost, gdy zjemy batonika mamy po prostu zaraz ochotę na następnego. Fruktoza może również sprzyjać wystąpieniu insulinooporności i zwiększyć ryzyko nowotworów trzustki, wątroby, jelita grubego i piersi.

Co z owocami?

Jak już wcześniej wspomniałam, fruktozę znajdziemy w owocach. Logicznym wnioskiem byłoby więc wyeliminowanie ich z diety cukrzyka. Czy aby na pewno? Nie! Wyeliminowanie ich jest błędne, ograniczenie ich spożycia - jak najbardziej na miejscu. Jak się do tego zabrać? Dziennie powinno się spożywać maksymalnie 200-300g owoców rozłożonych na kilka porcji. Najlepiej, aby stanowiły składnik posiłku. Warto łączyć je z produktami będącymi źródłem białka, tłuszczu roślinnych i produktami pełnoziarnistymi. Należy wybierać owoce świeże i spożywać w całości ze skórką. Soki lepiej wyeliminować z diety. Po owoce suszone (bez cukru) warto sięgać sporadycznie i w małych ilościach. Pomocny w wyborze owoców jest indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny, który określi nam wielkość dozwolonej porcji. 

honey1006972_960_720

Jak z tym miodem?

Miód również jest źródłem fruktozy, co prawda charakteryzuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi, ale jednak jego korzyści w tym wypadku są mniejsze niż konsekwencje jego stosowania. Lepiej słodzić herbatę ksylitolem, erytrolem, inuliną, czy stewią niż miodem. Oczywiście miód spożywany sporadycznie i w niewielkiej porcji nie będzie nam szkodził, ale na co dzień lepiej go unikać.

Podsumowując fruktoza nie powinna być zamiennikiem cukru w diecie cukrzyka. Nie należy jednak na stałe ze swojej diety wykluczyć owoców, a po prostu ograniczyć ich ilość. Zamiast miodu warto sięgać po zamienniki cukru niepowodujące gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Źródła:

 • Alkaabi J.M., Al-Dabbagh B., Ahmad S., Saadi H.F., Gariballa S., Al Ghazali M.: Glycemic indices of five varieties of dates in healthy and diabetic subjects. Nutrition  Journal 2011, 10,59.
 • Atkinson F.S., Foster-Powell K., Brand-Miller J.C.: International Tables of Glycemic Index and Glycemic Load Values. Diabetes Care 2008; 31, 12.
 • Charrez B., Qiao L., Hebbard L.: The role of fructose in metabolism and cancer. Hormone molecular biology and clinical investigation 2015, 22, 2: 79-89.
 • Cohen L, et al. Association of sweetened beverage intake and incident hypertension is similar between sugar-sweetened and artificially-sweetened beverages. ASN 2011; Abstract TH-PO765.
 • Choi H, et al. Fructose-rich beverages and risk of gout in women. JAMA 2010; 10,1638
 • Fan X., Liu H., Liu Z., Wang Y., Qiu L., Cui Y.: Increased utilization of fructose has a positive effect on the development of breast cancer. PeerJ 2017, 5.
 • Fructose No Substitute for Glucose in Diabetes. http://www.medpagetoday.com/Endocrinology/Diabetes/30054
 • Jalal D, et al. Increased fructose associates with elevated blood pressure. J Am Soc Nephrol 2010; 10.
 • Okręglicka K., Pardecki M., Jagielska A., Tyszko P.: Metaboliczne efekty nadmiernego spożycia fruktozy z dietą. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017, Tom 23, Nr 3, 165–170.
 • Parks EJ, et al. Dietary sugars stimulate fatty acid synthesis in adults. J Nutr 2008; 138: 1039-1043.
 • Sadowska J., Rygielska M.: Technologiczne i zdrowotne aspekty stosowania syropu wysokofruktozowego do produkcji żywności. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2014, 3 (94), 14 – 26.
 • Tabele IG Uniwersytetu w Sydney: http://www.glycemicindex.com
piątek, 09 lutego 2018

Nie wiem, czy wiecie, ale dzisiaj mamy nietypowe święto! Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy! Wiadomo, że dla tych, którzy nie liczą kalorii, może to być świetna okazja, by wyjść i zjeść pizzę na mieście. A gdyby tak świętować w bardziej "fit" sposób? Przygotowałam dla Was odpowiednie propozycje :)

 pizza3000274_960_720

Sos do pizzy

Zacznę od przepisu na sos pomidorowy, możemy go wykorzystać do każdego wariantu. Będziemy zatem potrzebować:

 • Pomidory* (2 sztuki) lub pomidory z puszki lub passatę
 • Cebulę (1 sztuka)
 • Czosnek (2 ząbki)
 • Sól, pieprz (do smaku)
 • Zioła prowansalskie (2 łyżeczki)
 • Olej (łyżeczka, do podsmażenia cebuli z czosnkiem)

*jeśli wybraliśmy opcję z pomidorami, przyda się jeszcze szklanka wody i 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego

Na rozgrzaną patelnię z olejem wrzucamy cebulę pokrojoną w kostkę, a następnie dodajemy zmiażdżony czosnek. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy pozostałe składniki i mieszamy. Trzymamy na ogniu aż do zgęstnienia sosu.

mushrooms1351561_960_720

Ciasto na pizzę

Ciasto na pizzę możemy wykonać z naprawdę różnych składników. Najprostszą formą przygotowania "zdrowszej" wersji pizzy będzie zamiana mąki pszennej białej na mąkę pełnoziarnistą. Dzisiaj chciałabym Wam też przedstawić inne możliwości.

Pizza owsiana  

Do  przygotowania ciasta potrzebujemy (wyjdzie jeden spód):

 • Płatków owsianych błyskawicznych (80g, około 8 łyżek)
 • Jajek (2 sztuki)
 • Soli (1/2 łyżeczki)
 • Pieprzu (łyżeczkę)
 • Ciepłej wody (około pół szklanki)
 • Oleju (do wysmarowania formy)

Nagrzewamy piekarnik do 190 stopni. Płatki owsiane wsypujemy do miski. Zalewamy wodą i mieszamy. Po chwili dodajemy pozostałe składniki. Standardową formę do pieczenia wykładamy papierem i smarujemy olejem. Wylewamy ciasto i pieczemy przez 20 minut, z dodatkami kolejne 5-10 minut.

oat1178444__340

Pizza orkiszowa

Do  przygotowania ciasta potrzebujemy (wyjdą 3-4 spody):

 • Mąki orkiszowej białej (350g)
 • Mąki orkiszowej razowej (150g)
 • Suszone drożdże (łyżeczkę)
 • Cukier (płaską łyżeczkę)
 • Oliwę (2 łyżeczki)
 • Soli (1/2 łyżeczki)
 • Wodę (letnią, duży kubek)

Nagrzewamy piekarnik do 250 stopni. Mąkę wsypujemy do miski, dodajemy sól i mieszamy. W drugiej misce mieszamy wodę, drożdże, cukier i oliwę. Odstawiamy na parę minut. Następnie robimy w mące wgłębienie i dolewamy rozczyn delikatnie mieszając. Mąkę zgarniamy do środka. Po połączeniu składników, lepimy kulę, chwilę wyrabiamy ciasto i zostawiamy do wyrośnięcia. Po godzinie wałkujemy ciasto na stolnicy posypanej mąką. Pieczemy 15-20 minut z dodatkami.

Pizza kalafiorowa

Do przygotowania ciasta potrzebujemy (wyjdzie 1 spód):

 • Kalafiora (jeden duży, około 600g)
 • Jajka (2 sztuki)
 • Ulubione przyprawy np. oregano, bazylia, zioła prowansalskie
 • Oleju (opcjonalnie)

Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Kalafior ścieramy na tarce i przekładamy do garnka. Dolewamy wody, by przykryć kalafiora i gotujemy koło 8 minut. Ugotowanego kalafiora odsączamy z wody i osuszamy by był jak najbardziej suchy. W misce mieszamy ugotowanego, suchego kalafiora, jajka i przyprawy. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, opcjonalnie smarujemy olejem, i wykładamy masę. Uklepujemy ją do grubości około 0,5 cm. Pieczemy 15 minut samo ciasto + 12 minut z ułożonymi składnikami.

pexelsphoto461245

Pizza z batata

Do przygotowania ciasta potrzebujemy (wyjdzie 1 spód):

 • Batata (1 duża sztuka, około szklanki puree)
 • Mąki bezglutenowej np. gryczanej, owsianej (80g)

Nagrzewamy piekarnik do 210 stopni. Batata myjemy, przekrajamy na pół i układamy na blaszy wyłożonej papierem, skórką do góry. Pieczemy do miękkości (około 30 minut). Następnie wydrążamy miąższ do miski i gnieciemy widelcem, tak by otrzymać puree. Dodajemy mąkę i mieszamy. Wyrabiamy na gładkie ciasto (najlepiej sprawdzi się dłoń). Ciasto nie powinno się kleić do rąk, więc możemy podsypywać je mąką. Po wyrobieniu przekładamy na blachę z papierem i cienko wałkujemy. Nakłuwamy widelcem i pieczemy 15 minut samo ciasto + 8 minut z dodatkami.

pexelsphoto263041

Dodatki do pizzy

 Możemy wybierać spośród wielu składników, choć wiadomo, że im ich więcej, tym bardziej kaloryczna będzie pizza. Przykładowe dodatki to:

 • szynka parmeńska
 • ser mozzarella
 • kiełbasa drobiowa
 • parmezan
 • oliwki
 • pieczarki
 • karczochy
 • papryka
 • cebula
 • pomidor
 • owoce morza
 • i co Wam tylko przyjdzie do głowy :)

A Wam który przepis przypadł najbardziej do gustu? :)

Mnie chyba najbardziej kusi pizza z batata! :)

 

środa, 17 stycznia 2018

choice2692575_960_720

Nie ma nic przyjemniejszego niż schudnięcie mimochodem. Kiedy nie zaprząta nam to głowy, a po prostu wynika z wypracowanych nawyków. Jakie nawyki warto zatem wypracować? O tym w dzisiejszym poście!

1) Zamień majonez i śmietanę na jogurt i mleko

To chyba najprostszy trik, który w ułamku sekundy pozwala nam zaoszczędzić niepotrzebne kalorie jakie daje nam majonez, czy śmietana. A uwierzcie - zupa zabielana mlekiem czy jogurtem może smakować tak samo dobrze, jak ta zabielana śmietaną. Jogurt z musztardą fajnie się też sprawdzi w różnego rodzaju pastach, np. jajecznej. Można też przygotować domowy majonez na bazie serka wiejskiego czy jogurtu sojowego.

2) Do makaronu dodaj serek śmietankowy

Zamiast męczyć siebie i makaron śmietaną, lepiej dodać serek śmietankowy albo jogurt. "Odchudzą" w sekundę danie, a Wasze boczki Wam za to podziękują :) Makaron a la carbonara, przygotowany w ten sposób, jest równie przepyszne jak w wersji ze śmietaną czy mascarpone.

3) Zapomnij o kostkach rosołowych

A w zamian przygotuj sobie bulion drobiowy albo warzywny i zamroź w odpowiednich porcjach. Świetnie się sprawdza, gdy nachodzi ochota na zupę, a w lodówce brak jest włoszczyzny, czy mięsa na wywar. Wystarczy wrzucić do garnka i gotowe!

4) Przygotuj własne "warzywko"

Przygotowanie własnego "warzywka" nie jest skomplikowaną sprawą, a może uratować nie jedną potrawę. Wystarczy kilka warzyw i przypraw, a smak jest o niebo lepszy. Przykładowe "warzywko" tutaj.

5) Wybieraj nabiał o mniejszej zawartości tłuszczu

Niby drobna zmiana, a ile gratisowych kalorii :) Dla przykładu mleko 3,2% w 100 ml ma 60 kcal, a mleko 2% 49 kcal. Wydaje się, że to żadna różnica, ale jeśli pomnożymy to przez ilość wypijanego mleka, to w miesiącu mamy już 1650 kcal (przy wypijaniu 0,5l mleka dziennie). Kilka takich drobnych zmian i nie zauważycie kiedy schudniecie!

theeleventhhour758926_960_720

6) Szykuj własne słodycze

Chyba każdy wie jak kiepską sławę mają słodycze, które możemy kupić w sklepie. Zwłaszcza, że teraz praktycznie wszystkie doczekały się swoich "zdrowych" odpowiednich. Lubicie snickersa czy kinder country? Nic trudnego. Przepisy tylko na Was czekają :)

7) Zamień słodkie napoje gazowane na wodę z cytryną, miętą lub innym dodatkiem

Słodkie napoje to prawdziwa bomba kaloryczna.Szklanka takiego napoju to nawet 3 łyżeczki cukru, a często na szklance się nie łączy. Jeśli nie lubicie samej wody dodajcie do niej plasterki jakichś owoców np. cytrusów, kiwi, truskawek oraz miętę. Na pewno smak się poprawi, a Wasze boczki Wam za to podziękują :)

 8) Zamiast masła wybieraj awokado lub serek śmietankowy

Najczęściej masło nie jest naszym sprzymierzeńcem, gdy chcemy dbać o linię. Świeża bułeczka z masełkiem rzadko kończy się na tej jednej bułeczce. Dobrą alternatywą jest zatem wybór awokado (które możemy rozgnieść i smarować jak masło, ale warto skropić je cytryną, gdyż szybko się utlenia i ciemnieje) lub serka śmietankowego. Kanapki będą tak samo smaczne, a o ile lżejsze ;)

9) Poza domem wybieraj posiłki z głową, najlepiej takie, na których przygotowanie rzadko masz czas

Kieruję się często tą zasadą, gdy nie zdążę sobie przygotować posiłku do pracy lub jestem cały dzień w biegu na mieście. Wybieram wtedy posiłek, który dostarczy mi jakichś cennych składników. Najczęściej stawiam na fajnie przyrządzoną rybę, bo u mnie jeśli gości, to w najprostszej wersji. Warto pamiętać o zasadzie talerza podzielonego na 4 części - 1/2 powinny stanowić warzywa/owoce, 1/4 mięso/ryba/strączki i 1/4 ziemniaki/kasze/makarony. Unikajmy też rzeczy smażonych w głębokim tłuszczu, wybierzmy te grillowane czy gotowane na parze.

10) "Cheat meal" rób zawsze pod kontrolą

Jeśli "cheat meal" to tylko planowany. Chcecie iść w piątek na pizzę z przyjaciółmi? Jasne, czemu nie. Ale nie róbcie "cheat day'a", tylko "cheat meal'a", czyli nie urządzajcie dnia rozpusty. Następnego dnia wróćcie do swoich prawidłowych nawyków żywieniowych, poćwiczcie więcej, stawiajcie na mniej kaloryczne dania. Tym sposobem będziecie mieć radość z małego ustępstwa, a nie wyrzuty sumienia przez kolejny tydzień.

Oczywiście tych "trików" jest znacznie więcej, więc jeśli macie jakieś swoje, to śmiało piszcie w komentarzach! :)

 

wtorek, 12 grudnia 2017

design2711676_960_720

Co roku, gdy nadchodzi styczeń obiecujemy sobie, że od teraz to już się naprawdę bierzemy do roboty i na pewno nam się uda. Przechodzimy na rożne diety od przysłowiowego "poniedziałku".  Zapominamy przy tym, że wprowadzenie zmiany nie zależy tak naprawdę od jednej decyzji, ale miliona podejmowanych dzień po dniu. Kolejnych wybór, które przybliżają nas do celu.

Jak zatem wprowadzić zmianę? Najlepiej dobrze ją planując. A żeby to zrobić, możemy się oczywiście posłużyć postanowieniami noworocznymi - tylko tym razem podejść do nich na poważnie i odpowiednio rozłożyć w czasie. 

Jakimi małymi kroczkami dojść do zmiany? O tym w liście poniżej.

1) Będę planować to, co jem i kupuję

Na pierwszy rzut oka wydaję się to pracochłonne i bezcelowe. Bo przecież "na pewno nie będzie mi się chciało jeść tego i tego w tym dniu". Planując jednak to co zjemy, nie tylko zrobimy wcześniej odpowiednie zakupy, ale także unikniemy napadów głodu, kiedy w głowie pojawi się myśl "to co mam zjeść..". Pomoże nam to też w walce z pokusami - zupa zrobiona, to trochę szkoda wyrzucić... Może się też pojawić zarzut, że zabija to kreatywność. Szczerze? Z doświadczenia powiem Wam, że właśnie ją wzmacnia. Aby ułożyć sobie lub komuś jadłospis wertuje masę stron w poszukiwania ciekawych przepisów, na które z pewnością nie wpadłabym wygłodniała po pracy ;) Co do pracochłonności - ciężko jest tylko na początku. Z każdym kolejnym tygodniem jest łatwiej, bo tworzy się już Wam baza gotowych jadłospisów, po które możecie co jakiś czas sięgać, gdy już Wam braknie nowych pomysłów. I pamiętajcie nawyk potrzebuje 21 dni - 3 tygodnie i planowanie wejdzie Wam w krew, a i domowy budżet na tym zyska :)

2) Będę regularnie ćwiczyć

Chyba każdy słyszał już o tym, że dieta to 70% sukcesu, a sport 30%. Bez aktywności fizycznej nasz metabolizm po prostu mniej spala, więc możemy mniej jeść. Nasze ciało samo się też nie ujędrni. Nie mówiąc o hormonach szczęścia, które tworzą się podczas wysiłku. Najważniejsze to znaleźć coś, co lubimy. Nie musimy chodzić na siłownię, czy biegać. Ale jeśli lubimy tańczyć, to tańczmy. Jeśli pływać, to pływajmy. Wybór jest ogromny, ważny jest tylko cel - ruch przynajmniej 3 razy w tygodniu.

3) Będę regularnie robić badania

Nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele - zdrowy duch. Lepiej działać profilaktycznie niż potem chodzić i leczyć się miesiącami. Badania raz pół roku, rok naprawdę nie zajmują wiele czasu, a pozwalają zadbać o siebie i zyskać pewność, że wszystko jest pod kontrolą. W dobie kiedy choroby tarczycy, czy metaboliczne np. insulinooporność tak często są wykrywane, warto mieć rękę na pulsie.

4) Będę robić 10 000 kroków dziennie

Oprócz aktywności fizycznej w formie różnych zajęć, warto zadbać też o ruch w ciągu dnia. A nic lepiej nie pokaże nam tego, ile się ruszamy i czy się ruszamy, jak 10 000 kroków dziennie. W dobie smartfonów nie ciężko o krokomierz, więc telefony w dłoń i spacerujcie ile się da, a Wasz organizm na pewno Wam podziękuje :)

5) Będę sporadycznie jeść produkty typu fast food

To, że fast food tuczy i nie jest "zdrowy", wie każdy. Więc czemu tak bardzo mamy na niego ochotę i co jakiś czas fundujemy sobie jego sporą porcję? Bo po prostu jest dla nas przyjemny, trochę się nim nagradzamy. Czy gdy zmieniamy nawyki żywieniowe na bardziej prawidłowe oznacza, że już nigdy nie powinniśmy sięgać po fast foody? W idealnym świecie - tak, w realnym - NIE. Jeśli mądrze podejdziemy do tematu, zaplanujemy nasze odstępstwa i nie popłyniemy w tygodniową podróż z fast foodem, to nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas sobie pofolgujemy. Pamiętajmy, że nawyki żywieniowe zmieniamy na całe życie, więc jeśli z góry powiemy sobie: "już nigdy więcej nie zjem fast fooda", uzyskamy efekt "niebieskiego słonia" i rzucimy się na fast food prędzej niż zazwyczaj! Jak zatem podejść do tematu? Z głową - czyli zamieniamy słowo "nigdy" na "rzadko" albo "sporadycznie" i jeśli wydarzy nam się impreza ze znajomymi przy pizzy, to nie wypominamy jej sobie. Nie poddajemy się, tylko przechodzimy nad tematem do porządku dziennego i więcej się np. ruszamy albo jemy lżej kolejnego dnia. Nie musimy być idealni, po prostu podejmujmy mądre decyzje :)

6) Będę czytać etykiety produktów spożywczych

Aby zmienić nawyki żywieniowe przede wszystkim musimy sobie uświadomić co robimy źle. A nic nie uświadomi nam tego lepiej niż wiedza o tym, co jemy. Etykiety produktów spożywczych są napisane całkiem prostym językiem, w zasadzie wszystkie informacje mamy w zasięgu ręki. To, że nie przeczytaliśmy, iż produkt zawiera np. 50g cukru na 100g produktu, nie zwalnia nas z odpowiedzialności jego spożycia. Jeśli wkładamy już taki produkt do koszyka, to chociaż niech to będzie nasz świadomy wybór. Ignorancja szkodzi - zawsze!

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 21
| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zakładki:
Ćwiczenia
Diety
Poznaj siebie
Przepisy
Triki
Trochę wiedzy ;)
Tagi